Jdi na obsah Jdi na menu
 


Boka Kotorská

ObrazekČerná Hora se může právem chlubit nejatraktivnější částí jaderského pobřeží.  Blankytné a průzračné vody moře lemují jednotlivé písčité i oblázkové pláže v délce 52 km od Herceg Nového až k ústí řeky Bojany u města Ulcinj. Krásu pobřeží umocňuje jeho členitost a hory , které se tváří, jakoby vyrostly z moře.Pobřeží charakterizují početné zálivy a zátoky a také jediný fjord ve středozemí, kterým je Boka Kotorská.
Boka Kotorská
Při pohledu z výšky připomíná nepořádně uvázanou mašli. Je nejčlenitější částí Jaderského moře a současně nejzajímavější záliv vůbec. Vodní plocha zaujímá 90 km čtverečních a vytváří čtyři zálivy: kotorský, risanský, tivatský, a hercegský. Celková délka zálivu je 28 km, v nejužším místě, u obcí Lepetane a Kameri, měří pouze 350 metrů. V nepřetržitém provozu zde osobní i nákladní dopravu zabezpečuje trajekt. Tato úžina se kdysi uzavírala pomocí řetězů. Největší města Boky Kotorské jsou Tivat,Kotor a Herceg Novi. Spolu nahlédneme do Kotoru a nedalekého Perastu.

Kotor

ObrazekMěsto je chráněno pevnými hradbami v délce asi pěti kilometrů. V nitru svých hradeb ochraňuje ohromné bohatství duchovních a materiálních kulturních památek. K nim je možno dostat se třemi branami, z nichž největší je „ Brána od moře“.Středověkost nepřipomínají pouze hradby, ale také kočky, které jsou zřejmě ve velké vážnosti, protože se vyskytují všude, nebojí se ani nepřetvařují.Jak se přesvědčíte i na fotografiích. ObrazekPro četnost kulturněhistorických památek patří k městům, která jsou pod záštitou UNESCA. Významnou kulturní památkou je katedrála svatého Tribuna ( katedrala Svetog Tribuna) vybudovaná na pozůstatcích kostela zpočátku 9.století. Velkolepou fasádu zkrášlují dvě vzájemně propojené renesanční zvonice.Jde o jedinečný příklad církevního stavitelství na černohorském pobřeží.Můžete zde vidět také celou řadu paláců. Hodí se připomenout dům Lombardičů, kde pobývali Petar I.. a Petar II.Petrovič Njegoš. V paláci Grgurinů si můžete prohlédnout Námořní muzeum. Určitě si nenechte ujít návštěvu nedalekého města Perast.

 

Perast

ObrazekPředstavuje nejlépe uchovaný barokní komplex v této části Jadranu. V 17. a 18. století zde byly vybudovány mnohé paláce a kostely. V paláci Bunjevičů je Muzeum města Perastu.Před Perastem se rozprostírají dva romantické ostrovy. Prvý z nich: Otok Gospe od Škrpjela (ostrov Panny Marie Škpjelské), který vznikl uměle, nasypáním kamene kolem útesu, na kterém byl v roce 1630 vystavěn kostel zasvěcený Bohorodičce. Interiér vyzdobil významný malíř Tripo Kokolja. Druhý ostrov: Otok Sveti Djordje (ostrov Svatý Jiří) je přírodním ostrovem. Od 12. století se zde nachází benediktýnské opatství. 

  

     

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář